Kropp och sinne mår bra av fysisk aktivitet som yoga och människokroppen är byggd för rörelse. Yoga utövas mjukt och medvetet med hänsyn till den egna kroppen och dagsformen. Sköna övningar gör kroppen smidig och stark och din yogalärare anpassar programmet och ger alternativa övningar så att du kan yoga efter din förmåga. Vi guidar dig varsamt så att träningen utförs säkert och korrekt. I yogasalen med fönster från golv till tak och med underbar utsikt över havet och naturreservatet har vi gott om svängrum och håller armlängds avstånd. Din hälsa och ditt välmående är alltid vår högsta prioritet. Här är en lista på härliga yogapass som du kan anmäla dig till. Till alla dessa pass tar vi bara emot 12 personer i varje grupp:
- Medicinsk yoga – yoga för kroppen och sinnet med djupandning, mjuka rörelser, avslappning och meditation.
Läs mer och Boka: Måndagar kl.19 med Eva Neurath.
- Gravidyoga – stärkande yoga med fokus på andning och avslappning som förbereder dig inför förlossningen.
Läs mer och Boka: Tisdagar kl.17 med Lisa Persson. - Mjuk Yoga – flödande och lugna yogaställningar, andning och avslappning, som stärker dig fysiskt och mentalt.
Läs mer och Boka: Tisdagar kl.18:45 med Ann-Jeanette Nilsson.
- Rehab Gong Yoga – yogaövningar, mantra, meditation, andning och avslappning med gongmusik.
Läs mer och boka: Onsdagar kl.19:45 med Cathy Bjerking.
- Ljummen Yang och Yinyoga i + 32°C värme – yoga som gör dig stark och smidig i kombination med mindfulness.
Läs mer och boka: Söndagar kl.17:45 med Christel Kinning.
Hösten startar från och med måndagen den 14 september. Höstterminen är 12 veckor lång med en paus under höstlovet. När du bokar dig har du en garanterad plats under hela hösten och om du inte kan komma har vi gratis kom-i-kapp-yoga vid två tillfällen där du kan ta igen det du missar. Du är välkommen att mejla till mig på jona@studiocanalis.se så hjälper jag dig att välja rätt yoga för just dig.
Med värme och omtanke,
Jona